Industriföretaget Sitab i Sandviken och Söderfors ökar kapaciteten genom att bygga ut sina industrilokaler med 600 kvadratmeter. Kapacitet, logistik och arbetsmiljö förbättras.
– Vi har byggt ut med 600 kvadratmeter så nu har vi strax över 2 500 kvadratmeter som dessutom är välplanerade för vår produktion. Vi har egentligen varit trångbodda i många år och behövde framför allt mer verkstadsyta, berättar Emil Holmström, platschef på Sitab i Sandviken.
Skärmaskinen har med ombyggnaden fått en bättre placering och fastigheten har fått ny ventilation.
– Extra kul är att vi i samband med detta håller på att installera en ny ventilationsanläggning med en grym kapacitet. Den återvinner även värmen i lokalerna så det kommer att bli ett rejält lyft för både personalen och miljön, säger Emil Holmström i pressmeddelande.
Sitab tillverkar specialtillverkade komponenter för industrin, samt tillhandahåller reparationer och service för företag inom främst stål- och pappersindustrin.