Donald Trump förklarade före julhelgen att när han tillträder som president kommer USA att följa en annan linje ifråga om FN. Trump uttalade sig efter att världsorganisationens säkerhetsråd hade krävt att Israel stoppar byggandet av bosättningar på ockuperad mark.
En resolution med den lydelsen har antagits till följd av att USA valde att inte lägga in sitt veto. Reaktionerna från Israel och USA:s republikaner var ytterst kritiska. Initiativet till FN-resolutionen togs av Egypten, men Egypten ryggade tillbaka efter kritik från Israel och Donald Trump. Det var in i det sista oklart hur USA skulle komma att agera, men USA valde att lägga ned sin röst. USA brukar framhålla i milda ordalag att bosättningarna utgör hinder för freden, så kritiken från USA är knappast ny i sak:
– USA har under nästan fem decennier, både offentligt och i enskilda samtal, skickat signaler om att bosättningarna måste upphöra, sade USA:s nuvarande FN-ambassadör Samantha Power.
Resolutionen antogs därmed genom att 14 av de 15 medlemsländerna röstade ja. Västbanken och östra Jerusalem ockuperas av Israel. Där lever i dag omkring 630 000 israeliska bosättare, enligt nyhetsbyrån AFP:s beräkning.
– Det finns ingen fredsprocess och en sådan kommer inte i gång av det här, säger Jan Hallenberg, senior professor vid svenska Försvarshögskolan till Sydsvenska Dagbladet. Hallenberg tror inte att FN:s beslut får några reella effekter.