Vida får ny koncernchef

Måns Johansson, sågverkskoncernen Vidas nuvarande vd. Foto: Martina Wärenfeldt/Vida
Måns Johansson, sågverkskoncernen Vidas nuvarande vd. Foto: Martina Wärenfeldt/Vida

Efter sex år som koncernchef väljer Måns Johansson, sågverkskoncernen Vidas nuvarande vd, att axla en ny roll inom koncernen.

– Det har varit ett privilegium att få vara koncernchef på Vida. Ett bolag som jag inte bara har ägnat hela mitt yrkesverksamma liv åt, utan som jag har vuxit upp med då min farfar grundade det en gång i tiden. Jag är oerhört stolt över vår kultur, medarbetarna och det resultat vi tillsammans lyckats skapa, säger Måns Johansson i ett pressmeddelande. 

Måns stannar kvar inom koncernen som vice ordförande i styrelsen, och kommer också arbeta operativt med strategiska frågor samt behålla rollen som President för Canfor Europe. Kanadensiska Canfor är en storägare i Vida.

Som koncernchef träder i stället Karl-Johan Löwenadler in, som har jobbat i koncernen sedan 1998. Han kommer senast från tjänsten som försäljningschef för Vida Wood.

– Det är med stor ödmjukhet jag tar över stafettpinnen som koncernchef. Måns, och Santhe Dahl innan honom, har lagt en solid grund för hela Vida som jag ska fortsätta att utveckla och förvalta. Självklart är det en stor utmaning, och det finns många nya frågor jag måste sätta mig in i, säger Karl-Johan Löwenadler.

Vida är en leverantör av förädlade produkter från skogen. Koncernen har ca 1 600 anställda på 24 produktionsanläggningar varav 12 sågverk.