Fortsatt strid om Haldex

Foto: Haldex
Foto: Haldex

Styrelsen i Haldex har enhälligt beslutat att rekommendera aktieägarna att acceptera ZF:s höjda erbjudande, efter att ha bedömt dels att ZF:s erbjudande ger Haldex aktieägare en väsentligt högre grad av säkerhet för genomförande än Knorr-Bremses erbjudande, dels att ZF:s erbjudande sannolikt kommer att kunna genomföras väsentligt snabbare än Knorr-Bremses erbjudande.

Det framgår av ett pressmeddelande.

Erbjudandets fullbordande är villkorat bland annat av att budet accepteras i sådan utsträckning att ZF blir ägare till aktier motsvarande mer än 50 procent av det totala antalet aktier i Haldex. Det är en sänkning från ZF:s första bud som krävde 90 procents anslutningsgrad.

Styrelsen anser, baserat på rådgivning från legal expertis, att det finns en väsentlig risk för att Knorr-Bremses erbjudande kommer att bli föremål för en utdragen granskning hos relevanta konkurrensmyndigheter - som eventuellt kan komma att pågå längre än sex månader och som skulle vara störande för Haldex verksamhet - samt att det är mycket osäkert om erbjudandet alls kan fullföljas, bland annat med hänsyn till att konkurrensmyndigheterna kan ställa krav på avyttringar eller andra åtaganden som inte är acceptabla för Knorr-Bremse.

Styrelsen noterar härvid att Knorr-Bremses erbjudande inte innehåller några åtaganden från Knorr-Bremse i förhållande till den regulatoriska processen och att acceptfristen i Knorr-Bremses erbjudande löper ut den 5 december 2016 (med förbehåll för eventuella förlängningar), vilket sannolikt inte kommer att medge tillräcklig tid för att inrymma den regulatoriska processen.

(SIX News)