SKF slutför avyttringar

Foto: SKF
Foto: SKF

SKF meddelar att bolaget har slutfört de tidigare annonserade avyttringarna av sin fly-by-wire verksamhet till Lord Corporation och Kaydon Velocity Control till Stabilus.

Det framgår av ett pressmeddelande.

Den totala köpeskillingen för fly-by-wire avyttringen uppgår till 39 miljoner euro. Den totala köpeskillingen för Kaydon Velocity Control-avyttringen uppgår till 339 miljoner dollar.

Båda transaktioner har genomförts på kassa- och skuldfri basis. Kassaflödet från dessa två avyttringar uppskattas att efter skatt uppgå till cirka 2.800 miljoner kronor. Effekten på periodens resultat är uppskattad till cirka -350 miljoner kronor och hänför sig främst till skattekostnader. Dessa effekter kommer att redovisas i resultatet för andra kvartalet 2016.

(SIX News)