Ingenjörerna på Volkswagen fuskade med utsläppsvärdena av rädsla för vd:n Martin Winterkorn, skriver Bild am Sonntag.
Offentliga utskällningar, vredesutbrott och snabba uppsägningar ska ha fått medarbetarna att huka för Winterkorn. Volkswagen under hans ledning beskrivs som "Nordkorea utan arbetsläger".
Vid bilsalongen i Genève 2012 meddelade Winterkorn att man till 2015 skulle sänka koldioxidutsläppen med 30 procent, något som enligt ingenjörerna inte är möjligt med lagliga medel. Ingen vågade säga det till Winterkorn och från 2013 till våren 2015 manipulerade de resultaten för att inte provocera Winterkorn.
I oktober erkände en ingenjör vid fabriken i Wolfsburg och nu har VW:s interutredare flera vittnesmål om hur man fuskat sig till bättre värden bland annat genom att ändra lufttrycket i däcken eller att blanda diesel i motoroljan.
(TT)