Tesla kan öppna Kinafabrik

Foto: Tesla
Foto: Tesla

Tesla förhandlar med Kinas regering om att starta produktion i landet, enligt bolagets vd Elon Musk. Genom lokal produktion skulle priset på de Teslabilar som säljs i Kina kunna sänkas med upp till en tredjedel, uppger Musk, som under torsdagen och fredagen besökte Peking.

Utländska biltillverkare måste vanligen bilda ett samriskbolag med ett kinesiskt företag för att få tillstånd att producera bilar i Kina.

Försäljningen i Kina går trögt för Tesla, och enligt kinesiska medier har bolaget i år minskat personalstyrkan i landet med 30 procent från en nivå på 600 anställda. Bolaget släpper inga regelbundna försäljningssiffror för Kina, men uppgav på fredagen att 3 025 bilar av modellen Model S såldes i landet under perioden januari-september.

(TT)