Andra kvartal i följd med intäktstillväxt
– ABB levererade sitt andra kvartal i följd med intäktstillväxt. Underliggande förbättringar av det operativa resultatet förbättrades med tanke på föregående års kommunicerade korrigering av försäkringsreserver, säger ABBs koncernchef Ulrich Spiesshofer.
– Vi ser de första signalerna om marknadsstabilisering inom vissa processindustrier, liksom vissa tillväxtsignaler från företag i tidig konjunkturcykel. Power Grids ordermönster under kvartalet speglar ett kinesiskt HVDC-projekt som togs hem under kvartal 1 2016. Totalt sett är den underliggande efterfrågan i Kina fortsatt positiv.
Den makroekonomiska och geopolitiska utvecklingen signalerar en blandad bild med fortsatt osäkerhet. Vissa makroekonomiska tecken i USA är fortsatt positiva och tillväxten i Kina väntas fortsätta. Den övergripande globala marknaden påverkas fortfarande av den blygsamma tillväxten och ökade osäkerheten, till exempel Brexit i Europa samt geopolitiska spänningar i olika delar av världen. Oljepriser och valutakurseffekter förväntas fortsätta att påverka företagets resultat. I och med detta samt den pågående omvandlingen av ABB förväntas att 2017 blir ett övergångsår.