Fortsatt stigande oljepriser

Foto: PA Resources
Foto: PA Resources

Råoljepriserna har stigit under onsdagens handel, med draghjälp av indikationer på sjunkande lagernivåer i USA, fallande produktion i Kina och efter en viss försvagning av dollarn.

"De får bränsle av lagerstatistiken från American Petroleum Institute som presenterades efter gårdagens handelsstängning. Siffrorna visade en oväntad nedgång med 3,8 miljoner fat för USA:s råoljelager förra veckan", skriver Commerzbank på onsdagen.

Statistiken visade även att lagren av bensin steg med 0,9 miljoner fat medan lagren av destillerad olja sjönk med 2,3 miljoner fat. Råoljelagren vid oljehubben Cushing minskade med 2,0 miljoner fat.

Inför eftermiddagens officiella lagerstatistik räknar analytikerna med att råoljelagren steg med 2,0 miljoner fat, att bensinlagren minskade med 1,0 miljoner fat och att lagren av destillerad olja föll med 1,7 miljoner fat. Raffinaderierna bedöms ha gått på 85,4 procents kapacitetsutnyttjande, jämfört med 85,5 procent föregående vecka, enligt Dow Jones Newswires enkät.

Priserna fick även stöd av fallande råoljeproduktion i Kina. Landets råoljeproduktion backade med 9,8 procent i september i årstakt. Fallet kan jämföras med nedgången på 6,1 procent under januari-september, jämfört med motsvarande månader året innan.

"Det förklarar också den skarpa ökningen av råoljeimporten till en rekordnivå på goda 8 miljoner fat per dag i september. Fallet i Kinas råoljeproduktion är sannolikt en effekt av den låga oljeprisnivån, vilket gör delar av produktionen olönsam", skriver Commerzbank.

Saudiarabiens oljeminister Khalid al-Falih uppgav på onsdagen att oljeprisnedgången kommer till ett slut och att förutsättningarna på marknaderna fortsätter att förbättras. Den globala efterfrågan på olja växer då ekonomin förbättras.

Oljekartellen Opecs beslut i Algeriet att sänka produktionen förväntas ge stöd till den pågående ombalanseringen på marknaden, enligt oljeministern.

Vidare varnade al-Falih för att det kommer att bli brist på oljeutbud om investeringsneddragningarna fortsätter. Det finns ett behov av investeringar om 24 biljoner dollar inom den globala olje- och gasindustrin, enligt oljeministern.

(SIX News)