Oljepriser fortsätt upp

Foto: Pete Markham
Foto: Pete Markham

Oljepriserna noteras efter gårdagskvällens skarpa vändning uppåt fortsatt mot högre nivåer på onsdagen, med Brent-oljan över 51 dollar fatet och WTI en bit över 50.

Tisdagskvällens prisåterhämtning påbörjades enligt Commerzbank efter att nigerianska rebeller förnekat att någon vapenvila med regeringen förhandlats fram. Landets oljeproduktion har på senare tid drabbats av upprepade väpnade attacker mot oljeledningar och produktionen är till följd av det vid den lägsta nivån på 20 år.

Oljepriserna fick även stöd av amerikansk lagerdata. USA:s lager av råolja minskade med 5,2 miljoner fat under förra veckan, jämfört med veckan innan, enligt lagerstatistik från branschorganisationen API, American Petroleum Institute.

"API-datan stöder oljepriserna och ökar volatiliteten inför eftermiddagens officiella data", säger Michael Poulsen, oljeanalytiker vid Global Risk Manegement, till Dow Jones Newswires.

"Med det sagt så har API under de senaste veckorna inte visat sig vara någon pålitlig indikator för den officiella lagerstatistiken från amerikanska oljedepartementet, som presenteras i eftermiddag", resonerar Commerzbank.

Den officiella amerikanska oljelagerstatistiken presenteras klockan 16.30 i dag. I övrigt väntas amerikansk statistik i form av försäljningen av befintliga hus i maj och FHFA husprisindex för april.

I marknadens blickfång står även morgondagens folkomröstning gällande Storbritanniens medlemskap i EU.

Analytiker som Dow Jones Newswires talat med menar att en Brexit inte skulle ha någon direkt effekt på oljepriserna, men att den efterföljande turbulensen skulle kunna förvärra sentimentet för riskablare placeringar, som olja. Priserna skulle även kunna tyngas av en dollarförstärkning.

"Om det blir en Brexit skulle det negativa trycket på oljepriserna drivas av riskaversion, inte underliggande faktorer", säger oljeanalytiker vid Société Générale.

(SIX News)