Opec överväger nytt produktionstak

Foto: Soliven Melindo
Foto: Soliven Melindo

Opec kommer att överväga att sätta ett nytt produktionstak på sitt möte på torsdag, uppgav fyra källor inom kartellen för Reuters.

Vid mötet i december 2015 misslyckades Opec för första gången på flera år med att sätta ett produktionstak. Innan det mötet låg taket på 30 miljoner per fat och det hade gällt sedan december 2011.

Opecs nuvarande produktion ligger på 32,5 miljoner fat.

Det nya taket kommer behöva vara klart över 30 miljoner fat per dag, uppgav tre av källorna.

Även Dow Jones Newswires publicerar uppgifter om att diskussioner om ett produktionstak kommer att föras på mötet. Saudiarabien överväger att ställa sig bakom ett tak men medlemmarna förblir djupt splittrade om utsikterna för begränsningar, skriver DJN.

Nigeria, Qatar, Algeriet och Venezuela stöder ett produktionstak. Saudiarabien stöder ett om det går att nå konsensus i frågan. Förenade Arabemiraten är emot ett tak om inte Iran säger ja, rapporterar DJN med hänvisning till en källa.

Irans delegat sade till den inhemska nyhetsbyrån Shana att man stöder Opecs ansträngningar att stabilisera marknaden men att man ännu inte var redo för någon uppgörelse. Flera källor inom Opec sade dock att stämningen i kartellen har förbättrats och att en kompromiss var möjlig att uppnå, rapporterar Reuters.

(SIX News)