Hexatronic köper verksamhet av Ericsson

Foto: Wesley Fryer
Foto: Wesley Fryer

Hexatronic har ingått ett avtal om att förvärva Ericssons fiberkabel- och duktverksamhet i Wellington, Nya Zeeland. Köpeskillingen uppgår till 30 miljoner kronor och finansieras genom nyttjande av förvärvskredit.

Det framgår av ett pressmeddelande.

Effekten av förvärvet på Hexatronics konsoliderade årliga försäljning väntas bli cirka 60 miljoner kronor och ebitda-marginalen väntas hamna i nivå med Hexatronics finansiella mål.

Bolaget skriver att man har för avsikt att "långsiktigt driva och utveckla den befintliga fiberkabel- och duktverksamheten på Nya Zeeland". Man kommer att erbjuda samtliga anställda fortsatt anställning.

Hexatronic kommer att ta över de befintliga kundavtalen och man har därtill avtalat om en förlängning av det mest väsentliga kundavtalet som står för "en mycket stor del" av verksamhetens intäkter.

Förvärvet sker som en rörelseöverlåtelse och kommer anta namnet Hexatronic New Zealand. Efter förvärvet kommet verksamheten drivas som ett självständigt bolag inom Hexatronickoncernen, med ansvar för hela värdekedjan från försäljning till leverans och eftermarknad.

Affären väntas vara slutförd i början av juli 2016.

(SIX News)