Råoljepriserna har rekylerat ned marginellt under måndagens handel, efter att ha stigit rejält under slutet på förra veckan. Bidragande till pressen var oro för att söndagens oljeproducentmöte i Doha, Qatar, inte kommer att utmynna i några betydliga framsteg när det gäller att begränsa utbudet.
"Rysslands oljeminister fortsätter till exempel att hoppas på ett avtal om produktionsbegränsningar. Vi är skeptiska till det, vilket vi vid upprepade tillfällen nämnt i våra rapporter de senaste veckorna. Det finns därmed risk för en priskorrektion om marknaden blir besviken på mötesutfallet", skriver Commerzbank i en kommentar.
Goldman Sachs räknar med att oljepriserna handlas till 35 dollar per fat i genomsnitt under det andra kvartalet i år och anser att mötesutfallet i Doha kan bli negativt för priserna.
Barclays Capital anser att mötet kan få begränsad påverkan, då de producenter som har möjlighet att höja produktionen sannolikt inte kommer att gå med på en produktionsfrysning.
BMO Capital Markets har sänkt sina oljeprisprognoser. Brent- och WTI-oljepriset förväntas nu handlas till 41 respektive 38 dollar per fat i genomsnitt under 2016. Det kan jämföras med föregående prognoser på 45 samt 41,50 dollar per fat.
Bernstein förväntar att den globala efterfrågan på olja stiger med 1,4 procent årligen under 2016-2020, vilket kan jämföras med 1,1 procent per år under de senaste tio åren. Oljemarknaden förväntas nå balans vid slutet av 2016, vilket resulterar i att priserna återhämtar sig mot marginalkostnaden på 60 dollar per fat.
(SIX News)