Trots pandemin och problem med leveranskedjan redovisade ZEISS i Norden en omsättning på över 760 miljoner kronor. Det framgår av ett pressmeddelande.
Tyska Zeiss, specialiserat inom optik och optoelektronik, skriver att de mot alla odds uppnått en global omsättningstillväxt på 16 procent. Koncernens intäkter landade därmed på 8,8 miljarder euro under det nyss avslutade räkenskapsåret.
ZEISS Nordics, som omfattar koncernens verksamhet i Sverige, Finland, Danmark och Norge, ska ha väsentligt bidragit till resultatet.
– Det är verkligen imponerande att vi har kunnat nå så bra resultat trots utmanande geopolitiska och ekonomiska förutsättningar. Förutom en liten dipp under covid-19-pandemin har vi haft en kontinuerlig tillväxt de senaste åren. Vi har lyckats hålla kursen även när det har blåst hårt, säger Walther Heger, vd på ZEISS Nordics.
Walther Heger framhåller att ZEISS alla fyra affärsområden i Norden har uppnått en tillväxt på runt 10 procent.
– Tack vare innovativa lösningar har vi kunnat möta våra kunders krav. Det är krav på produkter och tjänster på en mycket hög teknisk nivå. Vi har haft en betydande tillväxt i orderingången och även om vi har drabbats hårt av problem med leveranskedjan har vi kunnat öka vår nordiska omsättning i linje med resten av ZEISS-koncernen, säger Walther Heger.
De fyra affärsområdena är medicinteknik, industriell mätteknik, mikroskopi och kikare/kikarsikten. Alla dessa fyra områden har enligt Walther Heger bidragit positivt till resultatet i Norden.
– Inom medicinteknik har vi haft ett fantastiskt verksamhetsår, men även de andra områdena har levererat, bland annat mikroskopi, som är det område som har haft störst problem med leveranskedjan.