SKF presenterar innovationer på direktsänt evenemang

Innovationerna, som presenteras på det direktsända evenemanget, är utformade för att ”hjälpa  industrikunder att minska antalet driftstopp, förbättra tillförlitlighet och prestanda samt  utnyttja data bättre”. Foto: SKF
Innovationerna, som presenteras på det direktsända evenemanget, är utformade för att ”hjälpa  industrikunder att minska antalet driftstopp, förbättra tillförlitlighet och prestanda samt  utnyttja data bättre”. Foto: SKF

På det virtuella evenemanget Tech and Innovation Summit kommer SKF att  presentera ett brett utbud av nya produkter och tekniker. Innovationerna är utformade för att ”hjälpa  industrikunder att minska antalet driftstopp, förbättra tillförlitlighet och prestanda samt  utnyttja data bättre”, skriver SKF i ett pressmeddelande. 

Bland innovationerna som presenteras finns kompakta lösningar som förenklar integration och minskar antalet oplanerade stopp, teknik för digitala tvillingar som simulerar och optimerar  prestanda innan produktionen påbörjas och datadrivna verktyg som omvandlar maskindata  till insikter för beslutsfattande.  

– I en konkurrensutsatt bransch gäller det att ligga steget före när det gäller att omvandla  insikter till handling, det är så vi skapar värde för våra kunder och för de branscher vi hjälper.  De tekniker vi presenterar återspeglar vår vilja och beslutsamhet att lösa verkliga operativa  utmaningar, såsom att minska antalet driftstopp, förbättra effektiviteten och möjliggöra  smartare beslut. Medan vi bygger två fokuserade, världsledande verksamheter kommer  innovation även fortsättningsvis att vara centralt för hur vi hjälper våra kunder”, säger Rickard  Gustafson, vd och koncernchef, SKF. 

Direktsändning av evenemanget kan följas på Teams den 18 september. En inspelning  kommer sedan att finnas  tillgänglig på webbplatsen för de som vill titta senare. 

 Tekniker som presenteras på Tech & Innovation Summit:

Agri Hub T400 för jordbearbetning 

”Agri Hub T400 är konstruerad för storskaligt jordbruk och tuffa jordförhållanden och ger upp till 4 gånger bättre prestanda i förorenade miljöer jämfört med vår vanliga Agri Hub, tack vare SKFs patenterade Mudblock-tätning”. 

Koniska lagerenheter (TBU) med låg friktion, för järnvägar 
”SKF:s nya koniska lagerenhet (TBU) med låg friktion för järnvägar har visat upp till 14 % lägre  energiförbrukning i pilottillämpningar”. 

SKF Food Line kullagerenheter 

SKF:s innovativa Food Line-kullagerenheter har utvecklats för den krävande  livsmedelsindustrin och erbjuder flera fördelar, samtidigt som ingen eftersmörjning krävs.

SKF Observer PI Connector 
 

Nya SKF Observer PI Connector ska möjliggöra sömlös integration av vibrations- och processdata i  Aveva PI-system med hjälp av Avevas rekommenderade metod.  

SDVD-lagerhus för remskivor 

SKF:s nya lagerhus för remskivor till transportörer har en kompakt och lättinstallerad utformning  med bultade ändskydd och avancerad tätning för tuffa miljöer. Det möjliggör designoptimeringar,  förlänger brukbarhetstiden och stöder tillståndsövervakning. Enheten, som utvecklats för OEM- och slutanvändare för Australiens tuffa gruvförhållanden, ger högre tillförlitlighet och hållbarhet i materialhanteringssystem. 

Digitala tvillingar för SKF-tätningar 

Digitala tvillingar för SKF-tätningar simulerar tätningens beteende under dynamiska förhållanden och förutspår friktion och värmealstring, vilket underlättar både nya konstruktioner och felsökning. ”På så vis kan du snabbare göra rotorsaksanalyser och prestandaoptimeringar, vilket hjälper  teknikerna att minska utvecklingstiden och förbättra systemets tillförlitlighet och drifta det längre,  renare och säkrare”.