Autolivs bud på Norma accepterat

Foto: Autoliv
Foto: Autoliv

Autoliv meddelar att man framgångsrikt har uppnått de 90 procent som krävs för att budet på sitt delägda estniska bolag AS Norma ska gå igenom. Autoliv äger redan 51 procent av aktierna i Norma.

Vid utgången av budperioden hade aktieägare som äger 42,7 procent av aktierna i det estniska bolaget accepterat budet. Detta representerar 87,2 procent av alla utestående aktier. Detta ökar Autolivs ägande till 93,7 procent. Övriga minoritetsägare som inte redan har accepterat budet kommer enligt estnisk lag att få ytterligare möjlighet att acceptera budet innan den tvingande inlösen och avnoteringsprocessen inleds.

Kostnaden för de utestående 49 procenten av aktierna, som Autoliv inte tidigare ägde, uppskattas till cirka 50 miljoner dollar.

– Vi är mycket nöjda med att övriga aktieägare har accepterat vårt bud, säger Jan Carlson, vd och koncernchef för Autoliv. När vi nu får in de resterande aktierna, kommer vi att ha möjlighet att genomföra våra planer för det estniska bolaget, vilka innebär ökade inventeringar och förhoppningsvis fler arbetstillfällen.