Volvo Cars inför ett tredje skift

Foto: Volvo Cars
Foto: Volvo Cars

Volvo Cars fabrik i Torslanda startar ett tredje produktionsskift. 1 500 nya arbetstillfällen skapas därmed. Det nya nattskiftet har tillkommit efter att 30 000 beställningar har inkommit rörande XC90-modellen.

- Jag är mycket glad över det extraordinärt positiva mottagandet av vår nya XC90 modell och över att vi kan välkomna 1,500 nya medarbetare till Torslandafabriken för att tillverka den nya bilen. Det här är bara en början – vi kommer att lansera en rad nya bilar under de kommande fyra åren, och flera av dem kommer att tillverkas här i Torslanda, säger vd Håkan Samuelsson, i ett pressmeddelande.

Volvo Cars förväntar sig att producera omkring 50 000 nya XC90 under år 2015. Torslandafabriken har nu en produktionskapacitet på 300 000 bilar per år.