ABB bjöd in doktorander

Foto: ABB
Foto: ABB

För femte året i rad har ABB anordnat ett seminarium för doktorander verksamma inom elkraft. Under två dagar i början på veckan välkomnades 30 unga forskare från KTH, Chalmers och Uppsala Universitet till ABB:s verksamhet i Ludvika. Dagarna bjöd på ett program med bland annat verkstadsvisningar och flera föreläsningar.

- I Ludvika får doktoranderna möjlighet att se vad deras forskning kan användas till i praktiken, säger Helena Malmqvist, samordningsansvarig för ABB:s externa forskning. Att kunna sätta in sin forskning i ett större sammanhang är viktigt och gör det enklare att förstå helheten.

Förutom föreläsningar och verkstadsvisningar, erbjöds doktoranderna även möjlighet att presentera sin egen forskning under en så kallad ”poster-session”.

Genom att bjuda in unga forskare inom elkraft hoppas ABB etablera en kontaktyta mellan företaget och framtidens forskare.