Alfa Laval redovisar en vinst före skatt på 927 miljoner kronor för första kvartalet 2012. Det kan jämföras med vinsten före skatt på 1 020 miljoner kronor motsvarande period 2012.
Analytiker hade i genomsnitt räknat med en vinst före skatt på 985 miljoner kronor, enligt Reuters sammanställning.
Omsättningen föll till 6 535 miljoner kronor, jämfört med 6 831 miljoner kronor ett år tidigare.
Orderingången föll med 9 procent till 7 160 miljoner kronor. Analytiker hade i snitt räknat med en något mjukare nedgång till 7 525 miljoner kronor, enligt Reuters.
Enligt vd Lars Renström ligger dock orderingången i linje med vad koncernledningen räknat med.
"Aktivitetsnivån på marknaderna var fortsatt hög, speciellt inom olje- och gasutvinning samt raffinering av vegetabilolja. Equipment rapporterade något lägre orderingång beroende på färre större order, men för eftermarknadsaffären noterades en god utveckling", skriver Renström i en kommentar.
"Vi förväntar att efterfrågan under det andra kvartalet 2013 kommer att vara på ungefär samma nivå som i det första kvartalet", skriver bolaget i sin prognos.
Aktien i Alfa Laval sjönk något efter delårsrapporten. Tio minuter efter det att rapporten publicerats hade aktien backat med 0,4 procent.
(TT)