Valoriza, Cassandra Oils samarbetspartner i Spanien, har nu lämnat in en ansökan avseende en produktionsanläggning med kapacitet att omvandla 57 000 ton avfallsplast till 48 000 ton olja samt 2 800 ton kolpulver per år. Anläggningen ska också med hjälp av överskottsgasen producera el för eget behov. Ansökan görs för en anläggning med 4 st CASO 600E processanläggningar, förbehandlingsutrustning för att torka och behandla 10 ton plast per timme samt 2 gasturbiner för el-generering av 4MW.
Ansökan är en ”Integrated Environmental Authorization (IEA)” för en utökad permanent verksamhet för behandling av avfallsplast vid anläggningen i Jerez i Spanien. Den integrerade ansökan kombinerar såväl miljötillstånd som licens för att bedriva affärsverksamhet och bygglov med mera.
I sin ansökan beskriver Valoriza den provdrift som genomförts. Denna utföll positivt dock pekades på fukt i råvaran, hanteringen av plast i processoranläggningen samt dyr elförsörjning. Då man nu sett att åtgärder vidtagits och processanläggningen utvecklats är Valoriza angelägna att gå vidare för att komma igång i fullskalig produktion.