Mark- och miljödomstolen har beviljat företaget Sweden Ballistics tillstånd att bygga en ny sprängmedelsfabrik utanför Nora i Örebro län.
Sweden Ballistics planerar att etablera Sveriges första så kallad TNT‑fabrik sedan 1990‑talet. TNT är en central komponent i ammunitionstillverkning och ”efterfrågan har ökat i samband med kriget i Ukraina”, skriver teknikkonsultbolaget WSP i ett pressmeddelande.
WSP:s har tagit fram miljökonsekvensbeskrivningen, tekniska beskrivningar och utredningar som legat till grund för tillståndsansökan.
Syftet är att bidra till en säkrare försörjning av sprängämnen i Europa, där ”tillgången i dag är begränsad”, enligt WSP.
Fabriken beräknas skapa omkring 50 nya arbetstillfällen och ses som en del i att stärka Sveriges och Natos försvarsförmåga genom att minska beroendet av import från andra delar av världen.
Pontus Halldin, uppdragsansvarig på WSP säger:
– Godkännandet från Mark- och miljödomstolen visar värdet av lokal kompetens och bredden i de analyser vi har genomfört. Genom att samla olika perspektiv, från miljö och kultur till tekniska lösningar, har vi kunnat bidra till en prövning som är både transparent och saklig.