Samtliga dryckestransporter mellan Carlsberg Sveriges bryggeri i Falkenberg, vattenfabriken i Ramlösa, och omlastningsterminalerna i Göteborg, Malmö och Helsingborg ska elektrifieras. Transportlösningen för södra och västra Sverige har tagits fram tillsammans med fraktteknikföretaget Einride.
– Vi inledde vårt samarbete med Einride hösten 2022 då vi elektrifierade de tunga lagertransporterna i Halland. Våren 2023 utökade vi samarbetet då vi adderade ytterligare en ellastbil som dagligen kör mellan Falkenberg och Ramlösa. Nu investerar vi stort i en hållbar transportlösning för södra och västra Sverige, som kommer att bidra till att vi minskar vårt klimatavtryck avsevärt, säger Peter Hammarstedt, vd för Carlsberg Sverige, i ett pressmeddelande.
Totalt kommer åtta ekipage, bestående av ellastbilar med släp (51 pallplatser per ekipage), att köra flödena. Laddinfrastruktur kommer att installeras av Einride på strategiska platser, såsom vid bryggeriet i Falkenberg och vattenfabriken i Ramlösa. Laddinfrastrukturen kommer möjliggöra att lastbilarna kan laddas medan de lastas och lossas.
De nya ellastbilarna kommer rulla på vägarna med start hösten 2024.