Kontinentala Europa får sin första anläggning för uppskjutning av satelliter - Spaceport Esrange. Invigningen kommer att äga rum i samband med att Sverige tar över EU-ordförandeskapet i Kiruna, i närvaro av H.M. Kung Carl XVI Gustaf, Sveriges statsminister och EU-kommissionens ordförande.
För Europa är den nya anläggningen vid Esrange en efterlängtad tillgång, betonar SSC, Swedish Space Corporation. ”Med Spaceport Esrange får Europa en ny port till rymden i den arktiska regionen och stärker därmed sin hittills enda orbitala uppskjutningsförmåga i Franska Guyana”, skriver SSC i ett pressmeddelande.
– Det här är jättestort steg för SSC och Sverige men även för Europa och resten av världen. Satelliter är helt avgörande för den moderna vardag som vi lever idag och behovet kommer bara att öka under de kommande åren i takt med att rymden växer på alla fronter, säger Stefan Gardefjord, vd för SSC.
Förutom att skjuta upp satelliter i omloppsbana kommer Spaceport Esrange att användas för tester av det ESA-ledda Themis-programmet, Europas initiativ för utveckling av återanvändningsbara raketer. Spaceport Esrange kommer också att användas för testuppskjutningar av nästa generation sondraketer, en rakettyp som normalt används för olika forskningsexperiment i tyngdlöshet.