Lexus är nu det bilmärke som har de flesta nöjda ägarna i Tyskland. Det framgår av den tyska bilklubben ADACs årliga undersökning, där Lexus petade ner fjolårsvinnaren Subaru till andra plats. Endast två tyska bilmärken finns med på topp tio-listan.
I undersökningen har ca 47 000 tyska bilägare lämnat omdömen om sina bilar. Lexus kommer på första plats, såväl när det gäller märket som sådant samt hur nöjda ägarna är med sina bilar. På andra plats kommer fjolårsvinnaren Subaru. Bland de tyska bilmärkena är det bara Porsche och BMW som finns med bland de tio främsta, med en femte- respektive tiondeplacering.
ADACs kundnöjdhetsundersökning ställer frågan hur nöjda bilägarna är med sina bilars egenskaper och kvalitet. Eftersom det inte längre genomförs några kundlojalitetsundersökningar, är ADAC-enkäten en viktig mätare på de tyska bilkundernas åsikter.