Astra GTC får premiär i september

Det är full aktivitet hos Opel i höst, med introduktionen av inte mindre än tre nya modeller. En av dem är nya tredörrars sportcoupén Astra GTC, som får världspremiär vid den 64:e internationella bilsalongen i Frankfurt am Main den 15-25 september 2011.

Nya Astra GTC är inspirerad av konceptbilen Opel GTC Paris, visad förra hösten vid Mondial de l’Automobile i Paris. Den delar inga karossdetaljer med andra medlemmar i Astra-versioner, förutom de yttre backspeglarna och antennen. Sex av de sju olika fälgar – mellan 17 och 20 tum – som erbjuds finns bara till GTC.

Jämfört med femdörrars Astra är fjädringen sänkt 15 millimeter och de grundläggande chassidimensionerna har ökat något. Förlängda stag i bakvagnen ger ett tio millimeter längre axelavstånd, från 2 685 till 2 695 millimeter. Spårvidden är större, 1 584 millimeter fram (+ 40 mm) och 1 588 mm bak (+ 30 mm).

Astra GTC kommer i Sverige att kunna beställas med tre olika turboladdade kraftkällor – en diesel- och två bensinmotorer.

De övriga nyheterna bland Opels modeller är Ampera, elbilen med förlängd räckvidd och nya generationen av Zafira med tillnamnet Tourer.