3D-skrivarbolaget Arcam varslar 60 i Mölnlycke

Foto: Arcam
Foto: Arcam

General Electric vill flytta den svenska produktionen till Tyskland och varslar  60 anställda i 3D-skrivarbolaget GE Additive Arcam i Mölnlycke.

Så sent som i september i fjol varslade dotterbolaget GE Additive Arcam i Mölnlycke 90 personer.

Bolaget utvecklar 3D-skrivare för industriellt bruk som används inom bland annat flygplansindustrin och medicinteknikbranschen. Efterfrågan inom flygplansindustrin har sjunkit kraftigt när pandemin bröt ut och flygplanen blev kvar på marken.

”Vår egen och branschdata visar att det kommer att ta två till tre år för den additiva industrin att återhämta sig till samma nivåer som före covid-19. Företagsledningen har ägnat månader åt att anpassa och effektivisera verksamheten och minska kostnaderna, samtidigt som den förbereder för framtida tillväxt” skriver Shaun Wootton, pressansvarig på GE Additive, i ett mejl till Göteborgs-Posten.

Totalt arbetar det 160 personer på GE Additive Arcam i Mölnlycke.