Råoljepriset på världsmarknaden lyfte till 91:79 dollar per fat på måndagen, den högsta nivån sedan oktober 2008.
Lyftet följer på ovanligt hårt vinterväder i Europa och nordöstra USA.
Samtidigt signalerar Kuwaits oljeminister shejk Ahmad al-Abdullah al-Sabah att oljekartellen Opec inte ser att dagens prisnivåer föranleder ökad produktion.
-Ja, det kan den, var ministerns svar på frågan om världsekonomin kan hantera ett pris på 100 dollar per fat.
Även Iraks oljeminister och chefen för Libyens nationella oljebolag tonade ned riskerna med ett så högt pris då de i helgen möttes i Kairo, Egypten, för att besluta om framtida produktionskvoter bland Opec-länderna.
Flera av ministrarna på mötet konstaterade att dagens oljelager i västvärlden ligger på en relativt hög nivå.
-Råoljelagren är ganska välfyllda. De ligger på det högsta snittet på fem år, sade Mohammed al-Hamli, Förenade arabemiratens oljeminister.
Saudiarabiens oljeminister Ali al-Naimi förklarade att han inte ser något behov av höjda produktionskvoter under det närmaste halvåret.
Bland analytiker finns farhågor för att världsekonomins tillväxt ska bromsas av det faktum att råoljepriset lyft med 30 procent från i maj 2010.
(TT)