Akzo Nobel Surface Chemistry investerar 10 miljoner i Stockvik, Sundsvall för att bygga om sin förbränningsanläggning, vilket enligt bolagets beräkningar kommer att halvera utsläppen.
I Stockviksverkens övre fabrik tillverkas framförallt tensider för en mängd olika användningsområden såsom gruvindustri, oljeutvinning, rengöringsmedel och vidhäftnings- och emulgeringsmedel för asfalt.
– Vi fokuserar väldigt mycket på frågor om miljö, hälsa och säkerhet, och det här är en av de långsiktiga åtgärder vi gör för att minska miljöpåverkan, så det känns oerhört bra, säger Björn Vedin, platschef på Akzo Nobel.
Det är i en del av tillverkningsprocessen som man nu ska byta system för att minska utsläppen, genom att övergå från en metod där man renar gaser till förbränning. När arbetet är klart beräknar man ha reducerat utsläppen med 50 procent. Projektet beräknas kosta 10 miljoner och väntas vara klart den 1 december.
– Vi fick även nyligen klart med en investering på 40 miljoner för ett nytt styrsystem, så det här är den andra större investeringen på kort tid, det visar att ledningen satsar på en framtida produktion här i Stockvik, säger Björn Vedin.