Ulf Berghult har utsetts till ny finansdirektör i Trelleborgkoncernen, med tillträde under det andra kvartalet 2012. Han efterträder Carolina Dybeck Happe som under våren tillträder en tjänst hos Assa Abloy.
Ulf Berghult kommer närmast från tjänsten som CFO för Dometic Group, tillverkare och leverantör av fritidsprodukter för husvagns-, husbils-, bil-, lastbils- och båtindustrin. Han har tidigare bland annat arbetat för Thule Group och Rolls Royce Marine Systems. Under 1987-1995 var han anställd som controller inom Trelleborgkoncernen.
- Med Ulf får vi en CFO med nära 25 års erfarenhet av ekonomi och finans från industrisektorn. Vi är därför mycket glada över att kunna rekrytera Ulf, säger Peter Nilsson, vd och koncernchef i Trelleborg i ett pressmeddelande.