Nya ministrar i regeringen

Nyutnämnde näringsministern Annie Lööf. Foto: Patrick Trädgårdh
Nyutnämnde näringsministern Annie Lööf. Foto: Patrick Trädgårdh

Centerpartiets nya ledare Annie Lööf blir näringsminister efter Maud Olofsson. Det sade statsminister Fredrik Reinfeldt vid en pressträff på torsdagen. Lena Ek, Centerns EU parlamentariker, tar över posten som miljöminister från Andreas Carlgren. It- och regionminister Anna-Karin Hatt tar över ansvaret för energifrågorna, som tidigare låg på näringsministern.

Eskil Erlandsson fortsätter som landsbygdsminister.

Vid en pressträff sade Annie Lööf att hon nu format sitt "drömlag". Om sin egen portfölj, som även kommer att inkludera regionala tillväxtfrågor, sade Annie Lööf att hon vill koncentrera denna kring företagande, entreprenörskap samt att stärka den enskilda företagaren.

Hon vill även förbättra innovationsklimatet och minska krånglet för företag och titta på översynen av de statliga riskkapitalbolagen där hon anser att det behövs en bättre struktur.

Annie Lööf sade att hon återkommer med programförklaring längre fram.

På en fråga varför hon valt att utforma "sitt lag" som hon gjort svarade hon att hon vill ha möjligheten att också vara partiledare och kunna resa runt i landet, något som varit svårt att hinna med för den tidigare centerledaren och näringsministern Maud Olofsson, vars arbetsbörda Annie Lööf betecknade som "närmast omänsklig".

Annie Lööf sade att hon ofta har diskuterat jobb och företagsamhet, och tycker att det är ett "oerhört spännande uppdrag". Hon ville i dagsläget inte kommentera sin syn på Saab Automobiles.

Nya it- och energiministern Anna-Karin Hatt sade att hon var "väldigt glad" över förtroendet och att energiområdet är "stort och spännande". Det viktigaste uppdraget blir att vårda den energiöverenskommelse som regeringen träffade förra mandatperioden. Hon sade också att två saker kommer att vara vägledande för henne, dels att fortsätta omforma samhället till att bli mer hållbart, dels att värna och stärka konsumenten.

Nya miljöministern Lena Ek sade att hennes bedömning är att det största miljöhotet nu är utsläppen av växthusgaser. Hon kommer också att prioritera ny teknik och innovation, och talade om "smart cities" som ett viktigt koncept, och sade även att havsmiljöfrågorna är viktiga för henne.

På en fråga om koldioxidskatterna behöver höjas hänvisade Lena Ek till regeringens hållning och sade att även hon kommer att lämna en programförklaring för miljöfrågorna så småningom.

Statsminister Fredrik Reinfeldt sade att han är öppen att bredda regeringens energiöverenskommelse, men det får i så fall inte innebära en återgång till de låsningar som tidigare funnits inom borgerligheten.
(Nyhetsbyrån Direkt)