Suzuki vill bli av med Volkswagen

Foto: Suzuki
Foto: Suzuki

Suzuki Motor uppmanar Volkswagen att avyttra sitt finansiella intresse i bolaget och menar att alliansen är negativ för ledningen oberoende. Volkswagen äger 19,9 procent av aktierna i Suzuki Motor. Det skriver Bloomberg News och hänvisar till ett pressmeddelande.

Suzuki Motor beslutade att avsluta alliansen under ett styrelsemöte på måndagen. Tillkännagivandet kommer efter att Volkswagen ansett att Suzuki Motor brutit mot samarbetsavtalet genom att köpa motorer från Fiat.

Volkswagen uppger i sin tur att det inte har någon avsikt att sälja eller minska sin andel i Suzuki Motor.

"Suzuki är fortsatt en strategisk investering för oss och vi är fortfarande intresserade av att samarbeta med Suzuki", sade Volkswagens talesperson Michael Brendel i en kommentar till Bloomberg News på måndagsmorgonen.

 2009 inledde bolagen ett samarbete, där Volkswagen köpte 19,9 procent av aktierna i Suzuki Motor för 2,9 miljarder dollar. Bolagen har sedan dess inte kunnat enas om några gemensamma projekt och under de senaste månaderna har meningsskiljaktigheterna bolagen emellan eskalerat.

(Nyhetsbyrån Direkt)