Styrelse och ledning i Bergs Timber har fattat ett avsiktsbeslut om att upphöra med driften vid sågverket i Järnforsen.
Anläggningen i Järnforsen har idag sågat enbart fura och haft en omsättning på cirka 100 miljoner kronor. Omsättningen motsvarar cirka 10 procent av koncernens omsättning 2009/10.
På anläggningen finns idag 27 anställda som berörs och MBL förhandlingar har inletts i ärendet.
Produktionen är tänkt att flyttas till koncernens två övriga anläggningar och i första hand till anläggningen i Mörlunda men även till anläggningen i Orrefors. Avsikten är att detta inte ska påverka koncernens omsättning och volym då det finns möjligheter till ökad försågning på dessa anläggningar.
Orsaken till nedläggningen är enligt Bergs Timber bristande lönsamhet och att det inte finns råvarumässiga förutsättningar att även utveckla verksamheten i Järnforsen.