Pfizer har punkterat investerarnas förväntningar om ett nytt bud på Astra Zeneca genom att i stället ingå ett avtal med tyska Merck avseende en ny cancermedicin.
Merck får en kontant betalning om 850 miljoner dollar, motsvarande cirka 6,3 miljarder kronor, för att dela rättigheterna till att utveckla bolagets läkemedel med Pfizer, och kan få ytterligare upp till två miljarder dollar beroende på läkemedlets framtida framgång, skriver Reuters.
Astra Zeneca håller på att utveckla en konkurrerande produkt.
Pfizer lade ett bud på 55 pund per Astra Zeneca-aktie i maj, men backade sedan Astra Zenecas styrelse tydligt tackat nej till uppvaktningen. Efter sex månader, alltså i slutet av november, skulle det enligt reglerna vara fritt fram att offentliggöra ett nytt bud.
Astra Zeneca föll på börsen efter beskedet om affären.
(TT)