”Positivt att gynna biodrivmedel från skogen”

Foto: Erik Viklund
Foto: Erik Viklund

Skogsindustrierna säger att man välkomnar förslagen i FFF-utredningen om att gynna produktion av avancerade biodrivmedel från skogsråvara och avfall.

– Genom att på ett kostnadseffektivt sätt stödja investeringar i sådan produktion kan vi utnyttja skogsresursen, industrins rest- och biprodukter samt biobaserat avfall på ett effektivare sätt, säger Carina Håkansson, vd för Skogsindustrierna.

Skogsindustrierna anser att nya investeringar i biodrivmedelsproduktion även kan leda till ökad sysselsättning och minskat importberoende av olja, men att utredningens förslag måste analyseras med avseende på miljönytta, kostnad och påverkan på konkurrenskraft hos befintliga aktörer. 

Styrmedel behövs, enligt Skogsindustrierna, men det är viktigt med välgjorda konsekvensanalyser. Det gäller till exempel den skatt på glesbygd som nämns i FFF-utredningen men som minskar mängden tillgänglig biomassa då det är en av vårt mest transportkostnadskänsliga godsslag.

Skogsindustrierna tror på ett transporteffektivt samhälle. Genom att öka sektorns produktion ökar behovet av transportarbete, men också bidraget till samhället genom arbetstillfällen och exportintäkter. För att samtidigt kunna nå branschens mål att minska klimatpåverkan från skogsindustrins transporter med 20 procent till år 2020 så måste branschen bli ännu mer effektiv. Skogsindustrierna anser att alla transportslag behöver utvecklas och allt eftersom även byta drivmedel.

– Att tillåta mer effektiva fordon är en första åtgärd som vi kan införa redan idag. Med höjd
bruttovikt till 76 ton kan vi lasta mer och direkt minska utsläppen av koldioxid med omkring 10 procent, säger Carina Håkansson.