Miljösmart kontor får bin på taket

Bild: Skanska
Bild: Skanska

Nu invigs de tre bikuporna på Skanskas nya huvudkontor på Kungsholmen. Bina är först att flytta in – i januari kommer alla andra som ska jobba i huset. Bikuporna som är ett samarbete med Bee Urban har designats av Xavier Lopez och Alf Lindström, Skanska, som en del i företagets tävling hos de anställda. Men inte bara bikuporna är speciella i sin design. De är också en del i Skanskas gröna initiativ och ger därmed kunskap om binas roll för ett hållbart samhälle och den pollineringstjänst de utför för stadens grönytor.

Det nya huvudkontoret är även unikt då det redan på skissbordet fick sin bigård inritad som en stödåtgärd för att främja den biologiska mångfalden i Stockholm, och för denna har även ansökts om att få LEED-poäng. Det är dessutom Stockholms just nu klart största kontorsbygge och i stort sett hela taket täcks av sedum med örtinslag.

Stefan Magnusson, flyttgeneral för Skanskas två stora kontorsflyttar, ser det som en självklarhet att stödja en ekosystemtjänst som bikuporna som en del i miljötänket hos ett byggbolag. Det är dessutom ett väldigt kommunikativt och konkret sätt att öka medvetenheten hos såväl kunder som anställda.

Utöver Skanskas utökade medarbetarstyrka på 180 000 flitiga bin, så kommer även huvudkontoret att rymma ca 1 100 mänskliga medarbetare. Dessutom flyttar även Nordea in i byggnaden med nära 2 000 medarbetare.

Helt i linje med miljötänket hyser byggnaden en miljöbil-pool, och ett stort cykelgarage – allt för att uppmuntra till hållbara kommunikationer.

– Det känns otroligt roligt att få vara med i ett sådant här spännande projekt, där varenda liten detalj präglas av en tanke om energieffektivisering, hållbarhet och design i ett, säger Josefina Oddsberg, vd på Bee Urban.