Norströms Mek & Svetsproduktion köper Indeco Verkstadsinredning

Foto: Norströms
Foto: Norströms

Norströms Mek & Svetsproduktion förvärvar Indecos verkstadsinredningar och fördubblar därmed både omsättning och personalstyrka. De båda företagen har huserat i samma lokaler i många år och samarbetet mellan legotillverkaren Norströms och Indeco har utökats stadigt under åren.

– Med förvärvet av Indeco satsar vi vidare med en egen produkt som är välkänd inom verkstadsutrustning. Kompetenserna från de båda företagen gör att kunden kan erbjudas en helhetslösning från idé till färdig slutprodukt, säger Lars Norström som äger Norströms Mek & Svetsproduktion.

– Vi tror och hoppas att vi som tillverkare och konstruktör kan utveckla Indeco ́s produktprogram ytterligare för befintliga kunder och nya marknader. Lyhördhet inför kundens önskemål kommer att sättas i fokus. Norströms fått mycket beröm för genom åren är att vi är duktiga på rostfritt, levererar fin kvalitet och kan ge goda tekniska råd genom våra konstruktörer.