För alla som vill förbättra sin bearbetning av fasade hål är det nya CoroDrill 870 fasborret från Sandvik en perfekt lösning för att pressa bearbetningsekonomin. Med det här nya innovativa verktyget kan mekaniska verkstäder producera fasade hål i en enda operation, vilket minskar verktygs- och skärkostnaden per hål samtidigt som det ger längre skärlivslängd.
CoroDrill 870 är utformat för ISO P, stål och ISO K, gjutjärn och har en serie utbytbara spetsar som nu erbjuder ett skärbaserat 45°-fasborr som en del av Tailor Made D275-familjen.
Tester på bilfälgar som tillverkas i låglegerat stål visar den potentiella vinsten. Det nya verktyget användes i en vertikal fleroperationsmaskin med emulsionsskärvätska för att tillverka hål med diameter 12,6 millimeter med en 45 graders fasning genom ett 14 millimeter tjockt arbetsstycke. Ställt mot en jämförbar produkt hade fasborret CoroDrill 870 100 procent bättre skärlivslängd, med en total borrad längd på 60 meter innan toleransgränserna överskreds, jämfört med endast 30 meter för det konkurrerande verktyget.
Med fasborret CoroDrill 870 kan man använda ett eller två fasskär beroende på vad situationen kräver. Om man använder två fasskär blir spånorna tunnare, vilket innebär att detta rekommenderas för applikationer med medelhög till hög matning, vid instabila förhållanden eller där det krävs en stor fasbredd. Ett fasskär ger däremot en tjockare spåna vilket leder till bättre spånbrytning i stabila applikationer och i applikationer med låg matning eller liten fasbredd. Det finns ett brett urval av skärstorlekar.