Fortum går ut med veckoprognoser för vattenflöden i områden där företaget har del i vattenregleringen under den tid som vårfloden pågår. Underlaget till prognoserna kommer bland annat från SMHI och vattenregleringsföretagen.
I Värmland har Byälven, Norsälven och Gullspångsälven passerat kulmen för årets vårflod. I Klarälven kan vattenflödet öka något de närmaste veckorna men det ser i nuläget ut som vårfloden i Klarälven blir betydligt lägre än normalt.
Efter den långa vintern har flera sjöar i Värmland låga nivåer och det kommer ta längre tid än normalt att fylla upp detta till för årstiden normala nivåer.
I Dalarna har Västerdalälven passerat kulmen för vårfloden. I Österdalälven är tillrinningarna stigande. Som helhet är vårfloden lägre än normalt och i nuläget är det mycket liten risk för att det kommer uppstå problem på grund av höga flöden.
I Ljusnan har vårfloden i de nedre delarna av älven börjat avta och tappningen sänks nu något.
I de övre delarna håller magasinen på att fyllas och det finns fortsatt god marginal att ta emot snön som smälter. De är i nuläget ingen riska för höga tappningar och vårfloden förväntas bli lägre än normalt.