Volvo Personvagnar ska spara 1,5 miljarder kronor, vilket innebär att ytterligare 1 000 tjänstemän och konsulter får sluta under året.
- Man måste anpassa sig till verkligheten. Det har vi gjort på verkstadssidan. Nu måste vi göra det även på tjänstemannasidan. Och sedan gäller det att ifrågasätta varje krona som läggs ut och få in ett kostnadsmedvetande i organisationen, säger Samuelsson till SVT.
Några varsel eller uppsägningar blir det dock inte fråga om, enligt företagsledningen, eftersom det i huvudsak är konsulter som får sluta.
- Syftet är att minska kostnaderna med 1,5 miljarder kronor för att uppnå ett nollresultat för 2013, säger presschefen Per-Åke Fröberg till TT.
Inga på verkstadsgolvet, i själva produktionen, berörs av den här nya sparåtgärden. De har redan fått smaka på de bistrare biltiderna. Sedan i somras har ungefär 900 på fabriksgolvet fått lämna, främst bemanningsanställda, i bland annat Göteborg, Skövde och Gent i Belgien, enligt Per-Åke Fröberg.
- Vi ser ingen direkt ljusning på den europeiska bilmarknaden i år, säger han.
Visserligen ser det lite bättre ut i Kina och i USA, men det räcker inte för att kompensera för den fallande Europamarknaden.
Trots att runt tusen konsulter nu åker ut, så stannar inte företagets utveckling av. Det jobbar ungefär 5 000 personer på Volvo PV:s utvecklingsavdelning i Göteborg.
- Inget av de stora bilprojekten påverkas av det här. Men vi kan få skjuta på en del saker, säger Fröberg.
Nedskärningarna slår hårt mot konsultbolagen i regionen, enligt underleverantörernas branschorganisation FKG.
- Det finns många konsultbolag i Göteborg som har 20 till 40 anställda där en stor del av bolagets anställda är Volvokonsulter. Och vad händer när en stor del av konsulterna får sluta? Då blir inga pengar till lönerna och till slut blir det konkurs, säger Fredrik Sidahl, vd för FKG, till SVT.
Tjänstemännens fackliga organisationer på Volvo PV har känt till planerna om nerdragningar under en tid.
- Vi har fått information om att vi ska slimma organisationen under året med i storleksordningen 1 000 tjänster, säger Akademikerklubbens ordförande Magnus Sundemo till TT.
- Man har nog ingen riktigt klar bild av hur många av som är konsulter och hur många som är fast anställda. Uppskattningsvis är det 50/50, tillägger han.
Enligt Sundemo har företaget sagt att man inte tänker varsla om uppsägningar.
- Det som är kommunicerat hittills är att man vill åstadkomma detta på frivillig bas. Det gäller att hitta paketlösningar, kanske för medarbetare som närmar sig pensionsåldern, eller andra som av olika skäl känner att de vill plugga eller göra något annat, säger Magnus Sundemo.
- Vi uppskattar att man inte lägger varsel, framhåller han.
(TT)