Dags att inviga Max IV

Foto: Lunds Universitet
Foto: Lunds Universitet

I dag är det dags att inviga MAX IV-laboratoriet i Lund, Sveriges största satsning på forskningsinfrastruktur genom tiderna. Synkrotronljusanläggningen har det mest briljanta röntgenljuset i världen vilket gör att man kan synliggöra material ner på atomnivå ännu bättre än tidigare. Drygt 2000 forskare från hela världen väntas årligen till laboratoriet för att göra experiment.

- MAX IV är resultatet av decennier av forskning och innovativa idéer och det är otroligt roligt att vi nu har kommit så långt att vi kan inviga anläggningen. Vi har fått ett stort förtroende från finansiärerna att förvalta och det finns stora förhoppningar både från forskarsamhället och näringslivet på att vi ska leverera resultat som världen tidigare inte har sett. Vi har en spännande tid framför oss med att etablera en verksamhet dit näringslivet och forskarna söker sig för att i samverkan göra nya, banbrytande upptäckter, säger Christoph Quitmann, direktör för MAX IV-laboratoriet i ett rpessmeddelande. 

Den speciella teknik som krävs för att generera det intensiva ljuset har designats på ett helt nytt sätt.

MAX IV-bygget startade 2010 och själva byggnaden stod färdig 2015. Sedan dess har tekniken för att få fram ljus i acceleratorn och för att leda ut det i strålrören testats. I maj i år konstaterade forskarna att den nya tekniken fungerar och det första ljuset nådde ut i de första strålrören.