SEB avstår från utdelning i år

På börsen är det tummen ned sedan Wallenbergsfärens storbank nu verkar ha stängt dörren helt och hållet för utdelning i år.

SEB-aktien backar med cirka 1 procent i den inledande handeln på Stockholmsbörsen efter rapporten.

Beslutet om att avstå från utdelning i år ligger i linje med Finansinspektionens rekommendation och bekräftar tidigare signaler från SEB - den tredje av de svenska storbankerna att redovisa kvartalsrapport i veckan.

"Covid-19-pandemin fortsatte att påverka världshälsoläget och tynga ekonomin under det tredje kvartalet", skriver vd Johan Torgeby i en kommentar.

Skör återhämtning

Han noterar tecken på optimism och ekonomisk återhämtning i utvecklade länder, men han ser även en andra våg av virusspridning i flera länder.

"Den rådande osäkerheten göddes av de makroekonomiska utmaningarna, det kommande presidentvalet i USA och de pågående Brexit-förhandlingarna", skriver Torgeby.

Sveriges ekonomiska utveckling har enligt Torgeby främjats av mjukare smittskyddsåtgärder i pandemin än många andra länder och betydande stödåtgärder. Detta har bäddat för stabil hushållskonsumtion och stigande bostadspriser.

"Företagskonkurserna var 26 procent lägre än motsvarande period förra året och inköpschefsindexet för tillverkningsindustrin återhämtade sig till nivåer över det historiska genomsnittet till följd av en starkare orderingång", skriver Torgeby.

"Den ekonomiska återhämtningen är dock fortfarande skör, med många osäkerheter", tillägger han.

Det oväntat positiva kvartalsresultatet från SEB förklaras av överraskande stora intäkter och lägre kostnader. Räntenettot, det banken tjänar på skillnaden på in- och utlåning, överraskar positivt, medan provisionsnettot blev oväntat svagt, skriver storbanken Citis analytiker Maria Semikhatova i en kommentar.