Huawei gynnas av patentavtal med Ericsson

Foto: Matti Blume/Wikimedia Commons
Foto: Matti Blume/Wikimedia Commons

Ericsson har förnyat ett flerårigt patentlicensavtal med kinesiska konkurrenten Huawei kring korsanvändning i global skala av 3G-, 4G- och 5G-teknologi. Experter menar att avtalet framför allt är goda nyheter för kinesiska Huawei, som är utsatt för amerikanska sanktioner.

Det fleråriga avtalet, vars villkor och exakta varaktighet inte har specificerats, slöts första gången 2016. Förnyelsen av det kommer att göra det möjligt för det svenska företaget och den kinesiska telekomjätten att fortsätta dela med sig av sina banbrytande tekniska innovationer , särskilt när det gäller 3G, 4G och 5G.

– Detta kommer att ge konsumenterna bättre produkter och tjänster, säger Alan Fan, chef för immateriella rättigheter på Huawei, enligt AFP.

Enligt internationell press förbereder Huawei sig också på att åter börja tillverka 5G-telefoner till slutet av året. Förutom kinesisk produktion av halvledare från Semiconductor Manufacturing International Corporation, vet företaget att de nu kan räkna med framsteg inom detta område från Ericsson, som sin tur samarbetar med Intel i ett 5G-halvledarprojekt i teknikens framkant.