Tiguan - till Sverige i augusti

I slutet av augusti är det Sverigepremiär för nya Volkswagen Tiguan – en kompakt-SUV som designmässigt påminner om storebror Touareg. Nya motorer sänker bränsleförbrukningen och ger lägre CO2-utsläpp samtidigt som nya system som trötthetsvarnare och Light Assist ingår.

Tiguan är en kompakt-SUV med kraftfulla men samtidigt bränslesnåla motorer. En bil som i BlueMotion Technology-utförande med start/stopp-system själv stänger av motorn i stadstrafik så snart den har möjlighet.

En bil som har allround-egenskaper, ett 470-1 510 liter stora lastutrymme och släpvikt på upp till 2 500 kg.

Den nya generationen presenterades på Genève-salongen i mars och lanseras i Sverige i slutet av augusti. I Sverige lanseras Tiguan med fem motoralternativ – tre bensinare och två dieslar. Samtliga versioner som erbjuds i Sverige har permanent fyrhjulsdrift, 4Motion.

Light Assist är ett kamerabaserat helljussystemet som upptäcker mötande trafik och själv växlar mellan hel- och halvljus. Så snart det inte kommer någon mötande trafik slås helljuset på igen.