De totala leveranserna av tidningspapper från europeiska tillverkare minskade i januari med 8,5 procent i årstakt till 627.000 ton. Efterfrågan på tidningspapper i Europa föll 13,4 procent jämfört med i fjol. Det framgår av statistik från Eurograph.
För SC-papper minskade de totala leveranserna med 8,5 procent medan efterfrågan i Europa föll med 9,5 procent.
För CMR-papper (LWC och MWC) sjönk de totala leveranserna med 8,9 procent jämfört med samma månad i fjol medan efterfrågan på CMR i Europa var ned med 8,6 procent.
För UM-papper sjönk de totala leveranserna med 6,5 procent, medan den europeiska efterfrågan minskade 6,0 procent.
Bland de svenska bolagen har Holmen störst exponering mot den europeiska tidningsmarknaden. UPM-Kymmene och Stora Enso tillhör de största tillverkarna i Europa.
Ned för finpapper
De totala leveranserna av bestruket finpapper från Europa var 539.000 ton i januari, en minskning med 11,0 procent jämfört med samma månad 2014. Leveranserna till Europa var ned med 7,8 procent medan exporten till länder utanför Europa föll 23,5 procent. Efterfrågan i Europa sjönk 8,4 procent. Det framgår av statistik från Eurograph.
För obestruket finpapper var de totala leveranserna ned med 4,8 procent till 655.000 ton jämfört med samma månad i fjol. Leveranserna till Europa var ned 7,4 procent medan exporten till länderna utanför Europa steg med 11,2 procent. Efterfrågan i Europa sjönk med 6,9 procent.
Bland de europeiska skogsbolag som har störst exponering mot finpapper finns Stora Enso och UPM-Kymmene.
(SIX News)