Lundin Petroleum påbörjar provborrning i Barents hav

Foto: Lundin Petroleum
Foto: Lundin Petroleum

Lundin Petroleums helägda dotterbolag påbörjar utvärderingsborrning 7220/11-2 på Alta-fyndigheten, PL609 i södra Barents hav. Det framgår av ett pressmeddelande.

Den huvudsakliga målsättningen med 7220/11-2 är att bekräfta reservoarmodellen och påvisa förekomsten av kolvätekolonner och kontaktnivåer mellan olja och vatten liknande de som påträffats i borrningen av Alta-fyndigheten.

Utvärderingsborrning 7220/11-2 är belägen 6,5 kilometer sydväst om borrning 7220/11-1 som slutfördes på Alta i oktober 2014.

Alta är belägen 10 till 20 kilometer nordöst om Lundin Petroleums fyndighet Gohta i södra Barents hav, och cirka 160 kilometer från den norska kusten.

Det planerade totaldjupet är 2.020 meter under havsytan och borrningen genomförs med borriggen Island Innovator. Borrningen förväntas ta cirka 60 dagar.

Lundin Norway har en licensandel om 40 procent i PL609. DEA Norge och Idemitsu Petroleum Norge är partners med licensandelar om 30 procent vardera.

(SIX News)