Sanktioner väntas slå mot Exxon

Foto: Rosneft
Foto: Rosneft

Exxon och Rosneft avbryter troligen den gemensamma verksamheten i Karahavet, norr om Sibirien, till följd av västvärldens sanktioner mot Ryssland, enligt Sergej Donskoj, Rysslands minister för naturresurser.

- Jag har hört talas om möjligheten för att det ska bli så, men jag har inte officiellt fått någon information, säger Donskoj.

Exxon har enligt nyhetsbyrån Bloomberg redan stoppat andra projekt offshore i den ryska delen av det arktiska havet.

Rysslands premiärminister Dmitrij Medvedev upprepar att huvudstrategin för att hantera västvärldens sanktioner mot Ryssland blir att stärka banden till Asien.

Västsanktioner mot Ryssland, i kölvattnet på annekteringen av Krim-halvön och konflikten i östra Ukraina, har starkt begränsat många ryska storföretags möjlighet att finansiera sig på kapitalmarknaden i väst.

Tidigare under året har Rysslands statskontrollerade gasbolag Gazprom ingått ett 30-årigt avtal om gasleveranser till Kina värderat till 400 miljarder dollar.

- Jag hoppas alla förstår att vår nya strategi i Asien inte är någon ogenomtänkt hämnd mot Europa. Detta är en naturlig utveckling och en genomtänkt respons på förändrade förhållanden i den ekonomiska utvecklingen, säger Medvedev.

(TT)