Eskilstuna Energi och Miljö utökar sitt sortiment och kan nu erbjuda solcellspaket som genererar miljövänlig el. Tillsammans med samarbetspartnern EcoKraft man tagit fram tre olika solcellspaket av högsta kvalitet. Solcellspaketen är tysktillverkade och alla komponenter är noga utvalda för att samspela och generera maximal elproduktion.
– Man blir sin egen elproducent samtidigt som man bidrar till en bättre miljö, säger Kari Potkonen, affärsområdeschef Biopartner på Eskilstuna Energi och Miljö.
– Kommunen har en klimatplan som säger att Eskilstuna ska bli ännu miljövänligare och detta är ett steg mot det målet. Allt tyder på att solceller kommer att bli en naturlig del av framtida energimix och då vill vi kunna erbjuda våra kunder det.
Solceller för småhus genererar cirka 5 000 - 7 000 kilowattimmar per år vilket motsvarar ungefär behovet av hushållsel.