Ökad vinst för Stora Enso

Foto: Stora Enso
Foto: Stora Enso

Stora Enso redovisar engångsposter med en positiv nettoeffekt om cirka 110 miljoner euro på rörelseresultatet för det fjärde kvartalet 2012.

Det framgår av ett pressmeddelande.       

 

Vidare kommer bolaget att redovisa en positiv effekt om cirka 11 miljoner euro på finansiella poster och en positiv effekt om cirka 56 miljoner euro på inkomstskatten i kvartalet.

Engångsposterna kommer att öka resultatet per aktie med 0:22 euro.

Bland posterna med positiv nettoeffekt märks en om cirka 65 miljoner euro på rörelseresultatet till följd av värdetestning av anläggningstillgångar.

Nettoeffekten inkluderar en nedskrivning inom Renewable Packaging och återföring av nedskrivning inom Printing and Reading, skriver bolaget.

Den sänkta bolagsskatten i Sverige medförde en positiv enångseffekt om cirka 132 miljoner euro.

Vidare framgår att bland engångsposterna ingår en post med negativ effekt om cirka 43 miljoner på rörelseresultatet till följd av planer på omstrukturering av verksamheten inom alla affärsområden enligt vad som meddelades den 23 oktoberi fjol.

(Nyhetsbyrån Direkt)