Toyota satsar nu på produktionen i Europa av nästa generation bilmodeller i det viktiga C-segmentet. Tillverkningen av halvkombiversionen, med såväl bensin- och dieselmotorer som hybriddrift, kommer att förläggas helt till Storbritannien.
De kommande sedanmodellerna ska tillverkas i Turkiet. Investeringen uppgår till 24 miljarder kronor och beräknas skapa sammanlagt 1 900 nya arbetstillfällen.
Toyota bygger i dag sin C-modell Auris i både Storbritannien och Turkiet. Den brittiska fabriken tillverkar bensin- och dieselbilar, medan den turkiska fabriken även producerar hybridversionen av Auris.
Genom att förlägga all europatillverkning av den kommande halvkombimodellen, med samtliga motoralternativ, till Storbritannien kan Toyota utnyttja anläggningen bättre och öka effektiviteten. Parallellt tillverkas även Avensis-modellen i samma fabrik.
Samtidigt ska tillverkningen av den kommande sedanmodellen i C-segmentet koncentreras till Toyotas fabrik i Sakarya i Turkiet. Den kommer där att byggas parallellt med Toyota Verso.
Förändringarna, som ska genomföras under de kommande två åren, är ett led i Toyotas satsning på att öka den lokala produktionen av de bilar som säljs i Europa. Halvkombin i C-segmentet är också viktig för Toyota, eftersom den biltypen står för en stor del av försäljningen på den europeiska marknaden, medan sedanmodellerna har en stark ställning i östra Europa.
Sammanlagt investerar Toyota 24 miljarder kronor i de båda fabrikerna. Satsningen innebär också upp till 1 500 fler arbetstillfällen i Storbritannien och 400 nya jobb i Turkiet.