Fastighetsutvecklaren Logicenters har nått en viktig milstolpe i sitt utvecklingsprojekt vid gatan Rykmentinportinkatu 3 i Tusby, där en ny produktions- och lageranläggning för DEXIS nu tar form. Den officiella byggstarten markerades den 1 oktober med en stomresningsceremoni där representanter från DEXIS, byggentreprenören Jatke Toimitilat Oy och Tusby kommun deltog.
Projektet omfattar 11 400 kvadratmeter och är den andra fastigheten som Logicenters uppför i området Rykmentinportti, ett växande industri- och logistikområde norr om Helsingfors. Byggnaden beräknas stå klar under tredje kvartalet 2026.
– Den här byggnaden kommer att vara mer än bara tegel och murbruk. Det blir en plats där idéer blir till lösningar, där kundrelationer stärks och där våra medarbetare kan trivas i en modern och inspirerande miljö. Det är en investering i innovation, hållbarhet och framtiden för den finska industrin, säger Robert Befidi, vd för DEXIS Imaging.
Energieffektiv och flexibel byggnad
Anläggningen är utformad med fokus på hållbarhet och energieffektivitet. Den kommer att förses med solpaneler på taket för att producera förnybar el, medan geotermisk energi ska stå för uppvärmningen.
Logicenters beskriver projektet som ett exempel på hur traditionella lagerbyggnader kan utvecklas till moderna produktionsanläggningar med hög teknisk standard och flexibilitet.
– Byggnaden är ett bra exempel på hur en traditionell lagerbyggnad också kan fungera som en modern produktionsanläggning. Fastigheten är utformad med långsiktighet i åtanke – för att kunna möta olika behov över tid, säger Jarkko Äikää, Commercial Director för Logicenters Finland.
DEXIS nya lokaler ska ge företaget bättre förutsättningar att möta den ökande efterfrågan på tekniska industrilösningar och service. Enligt Logicenters ska byggnaden stödja DEXIS fortsatta tillväxt i regionen och fungera som en bas för både produktion, lagerhållning och distribution.
Viktig satsning för Tusby
Vid ceremonin deltog även Tusbys borgmästare Janne Mellin, som betonade projektets betydelse för den lokala ekonomin.
– Logicenters och DEXIS beslut att investera i detta projekt är mycket betydelsefullt för hela regionens livskraft. De nya lokalerna och verksamheterna säkrar de arbetstillfällen som DEXIS erbjuder här i Tusby, bidrar till kommunens vitalitet och skapar nya möjligheter för tillväxt. Tusby kommun värdesätter djupt det förtroende som DEXIS visar genom att välja att stanna och vidareutveckla sin verksamhet här, sade Mellin.
Tusby kommun har de senaste åren profilerat sig som ett attraktivt område för industri och logistik. Kommunen ligger strategiskt mellan Helsingfors-Vanda flygplats och motorvägen mot Lahtis, vilket gör den till ett nav för företag med stora transportbehov.
Logicenters expanderar i Finland
Logicenters, som är en del av den svenska NREP-koncernen, har under de senaste åren utökat sin närvaro på den finska marknaden med flera stora logistik- och industriprojekt. Företaget förvaltar redan anläggningar i bland annat Vanda, Tammerfors, Riihimäki och Åbo, och fokuserar på moderna, hållbara fastigheter anpassade efter hyresgästernas behov.
Med projektet i Tusby stärker Logicenters sin position som en av de ledande aktörerna inom logistikfastigheter i Finland. Företaget uppger att man avser fortsätta investera i energieffektiva byggnader med låg klimatpåverkan och lång livslängd.
– Vi vill visa att det går att kombinera industriell funktion med hållbarhet och framtidssäkerhet. Projekten vi utvecklar ska hålla i generationer, sade Äikää.
Anläggningen på Rykmentinportinkatu 3 blir därmed ett nytt exempel på hur industriella byggnader kan bidra till både grön omställning och lokal utveckling.
Källa: Logicenters / DEXIS / Tusby kommun
Bildtext: Logicenters firade stomresningen av DEXIS nya anläggning på gatan Rykmentinportinkatu 3 i Tusby. Foto: Logicenters.